Kolejny wykład akademicki w Naszej Szkole

0
280
„Bitwa Warszawska 1920 roku. Cud, a może nie cud?” to tytuł wykładu w ramach projektu  Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@, podprojekt Klasa Akademicka.
Bitwa warszawska, obecna w zbiorowej pamięci Polaków jako „Cud nad Wisłą”, jest dobrym przykładem ilustrującym rodzenie się i funkcjonowanie mitologii historycznej. Wykład poświęcony przedstawieniu najnowszych ustaleń dotyczących genezy, przebiegu oraz konsekwencji bitwy warszawskiej oraz rozważaniom dotyczącym roli, jaką odgrywał i odgrywa, odwołujący się do niej, mit w dawnej i obecnej pamięci polskiego społeczeństwa. Wykład ten wygłosił na żywo prof. UAM dr hab. Paweł Stachowiak. 
Tradycyjnie już wykład został wysłuchany przez klasę III tr P biorącą udział w projekcie. Po wykładzie każda ze szkół miała możliwość zadania jednego pytania. Naszą szkołę reprezentował Igor Olejnik, który zadał pytanie dotyczące dostaw sprzętu wojskowego dla Polski przed wojną polsko – bolszewicką. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali wykładu i odpowiedzi na poszczególne pytania. Temat Bitwy Warszawskiej jest nam szczególnie bliski ze względu na mural, który powstał z okazji jej setnej rocznicy na budynku naszej szkoły, od strony ulicy Wierzbowej.
Kolejny wykład już za tydzień. Dzisiejszy można obejrzeć tutaj.