Obchody 97 rocznicy Powstania Wielkopolskiego w ZST w Pleszewie

  0
  536

  Na przełomie starego i nowego roku obchodzimy rocznicę Powstania Wielkopolskiego, jedynego, ze względu na zasięg i znaczenie, zrywu patriotycznego w historii Polski zakończonego zwycięstwem naszego narodu. 27 grudnia 2015 roku minęła 97 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego, ale nie tylko jego początek przeszedł do historii odradzającego się państwa polskiego, ponieważ to cel jaki powstańcy sobie postawili  był najważniejszy tj. zwycięstwo i przyłączenie wolnej Wielkopolski do wolnej, suwerennej Rzeczypospolitej.

  Z okazji 97 rocznicy Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 Zespół Szkół Technicznych w Pleszewie przyłączył się do poznańskiej akcji „Pokaż ze pamiętasz! Przypnij kokardę”. Uczniowie, Sławomir Marzyński i Kacper Giera z klasy IV Tr ubrani w historyczne mundury, rozdawali biało-czerwone rozetki pracownikom, nauczycielom i uczniom ZST. Rekonstruktorzy z nauczycielem Dariuszem Cichym, poza własną szkołą, w celu przypomnienia o tak ważnym wydarzeniu dla wszystkich pleszewian, odwiedzili także Starostwo Powiatowe w Pleszewie oraz Urząd Miasta i Gminy w Pleszewie  przypinając biało-czerwone kokardy pracownikom starostwa i ratusza, jak również zastanym w tych urzędach petentom. Wszystkim też była rozdawana informacja w formie „kartki z kalendarza” o istotnym wydarzeniu z okresu powstania na ziemi pleszewskiej tj. uroczystym zawieszeniu orła białego na ratuszu pleszewskim na znak odzyskania niepodległości w dniu 6 I 1919 r.

  Po przerwie świątecznej, 7 stycznia 2016 r.  z okazji Powstania Wielkopolskiego odbył się w szkole uroczysty apel ukazujący udział pleszewian w powstaniu. Apel ten w wykonaniu uczniów klas IV Tr, IILo, IIITe   został przygotowany przez prof. Różę Dzierbińską-Nowacką i Dariusza Cichego.

  {gallery}20160107{/gallery}