Rejs po Zatoce Gdańskiej uczniów ZST

0
1145

W dniach 22 – 23 maja 2017r. pięcioro uczniów naszej szkoły: Wiktoria Walczak, Monika Łukomska, Monika Kucharczyk, Szymon Wojciechowski i Maciej Kaźmierski brało udział w wyjeździe organizowanym przez Bractwo Kaphornowców, a finansowanym przez Starostwo Powiatowe w Pleszewie. Celem wyjazdu był rejs jachtem po Zatoce Gdańskiej. Jednak prócz samego rejsu młodzież miała zapewnione  również inne atrakcje.
Wyjazd nastąpił w nocy z 21 na 22 maja. Do Gdyni dotarliśmy, autokarem wraz z uczniami innych szkół ponadgimnazjalnych powiatu pleszewskiego, w godzinach porannych. Naszym przewodnikiem z Bractwa Kaphornowców był pan Zenon Jankowski, który już na nas czekał. Polecił nam  zaokrętowanie się  na jachcie „Władysławowo”, a zaraz potem ponownie zebraliśmy się, by udać się wspólnie do Oceanarium w Gdyni. Następnie zwiedzaliśmy „Dar Pomorza”, trzymasztowy żaglowiec – fregatę, który obecnie jest statkiem – muzeum, oddziału Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Około godziny 14.00 poszliśmy na obiad, a następnie, po ponownym zaokrętowaniu się wypłynęliśmy naszym jachtem na Zatokę Gdańską. Pogoda nam wyjątkowo dopisała. Było słonecznie, a wiejący lekko wiatr pozwolił na rozwinięcie żagli. Nasi wspaniali opiekunowie na jachcie, Artur i Mateusz, pozwolili również uczniom na sterowanie łajbą, co wyjątkowo przypadło im do gustu. Do portu na Helu dotarliśmy w godzinach wieczornych. Wieczór spędziliśmy na zwiedzaniu Helu, a potem poszliśmy zjeść kolację w restauracji „Kuter”. Noc minęła spokojnie. Lekko falująca woda w porcie nikomu nie przeszkadzała i wszyscy rano wstaliśmy wypoczęci. Szybko zjedliśmy śniadanie  i zaraz potem, pod kierunkiem pana Zenona Jankowskiego wraz z uczniami z pozostałych szkół poszliśmy zwiedzać wspaniałe „Muzeum Obrony Wybrzeża”. 'To było niezwykłe spotkanie z historią, które zapadnie na długo w pamięci. Niestety powoli piękna przygoda dobiegała końca. Pozostał już tylko wspólny obiad w „Tawernie Bałtyckiej” i powrót, znowu drogą morską do Gdyni, gdzie po wysprzątaniu naszej pięknej żaglówki pożegnaliśmy się z naszymi opiekunami, wsiedliśmy do autokaru, by około pierwszej w nocy, cali i zdrowi, trochę zmęczeni, ale pełni wrażeń, powrócić do Pleszewa.
Wszyscy uczestnicy wyprawy pragną bardzo gorąco podziękować Bractwu Kaphornowców za przygotowanie tego wyjazdu, a Starostwu Powiatowemu w Pleszewie za jego sfinansowanie.