Wycieczka do Poznania

0
870

9 maja br. uczennice z klas 2 teh i 1 teh oraz troje opiekunów, pp. M. Wiatrowska, J. Waliszewski i Z. Szczudlik odwiedzili Poznań, gdzie głównym punktem programu było zwiedzanie Rezerwatu Archeologicznego Genius Loci położonego na Ostrowie Tumskim, czyli jedynej obecnie wyspie w Poznaniu na Warcie.
Rezerwat archeologiczny jest unikalnym rodzajem muzeum znajdującym się bezpośrednio w miejscu wykopalisk archeologicznych, a w przypadku poznańskim, zbudowanego dokładnie nad fragmentem wału obronnego. Przekrój ziemi, sięgający kilku metrów poniżej obecnego poziomu powierzchni, ukazuje warstwy i elementy wału aż z początku jego konstrukcji, tj. 971 r., czyli okresu rozbudowy grodu przez Piastów.
Wykopaliskom towarzyszą artefakty z terenu obecnego Poznania, w tym unikalne części ubioru i przedmioty codziennego użytku znalezione w grobie tzw. księżniczki. Zanim jednak uczennice miały okazję je zobaczyć, uczestniczyły najpierw w lekcji muzealnej pod tytułem „Archeologia na dotyk”. W pierwszej jej części zaprezentowano samą ideę prowadzenia badań i odkryć, metody prac archeologicznych oraz pokazano autentyczne znaleziska, które można było nawet dotknąć własnymi rękami. Druga część była filmem o początkach naszego państwa, skupiającym się na rozbudowie grodu poznańskiego.
Muzeum położone jest w dogodnym miejscu, blisko Bazyliki Archikatedralnej św. Apostołów Piotra i Pawła. Warto je zwiedzić, zwłaszcza że ułatwiają to audioprzewodniki.